Velikonoční mazanec či Velikonoční bochník je bochánek pečený na Velikonoce z kynutého těsta, stejného jako se dělá na vánočku. Jedná se o jeden z nejstarších druhů obřadního pečiva. Mazanec se peče na Bílou sobotu, což je den před Velikonoční nedělí. Na mazanec najdete spoustu receptů, dle toho, pro koho byl původně určený. Dnes známe mazanec jako tučné, sladké pečivo plné rozinek a ořechů, dříve se však pekl i v obyčejnější formě z obyčejného kynutého těsta. Tato varianta byla například pro čeledíny. Pro návštěvy se už v historii mazanec ozvláštňoval mandlemi a kandovaným ovocem.
Nejstarší recepty na mazanec se dají najít z 15. Století a z počátku století 16. Do těsta se ještě nepřidával cukr, který byl příliš drahý, přidávala se ale sladká smetana, mouka (bílá), kvasnice, vejce a koření, sladký tvaroh (v bohatších krajích).
Mazanec je spjatý s křesťanskou tradicí Velikonoc – pekl se na bílou sobotu proto, aby se na velikonoční neděli během sváteční mše posvětil. Nahoru na mazanec se také dělá kříž jako symbol křesťanství.
Na mazanec budete potřebovat 350g hladké mouky, 150ml mléka, 85g rozpuštěného másla, 70g cukru krupice, 30g rozinek dopředu namočených v rumu, 45g plátkovaných mandlí, 20g čerstvého droždí, 3 žloutky, vanilkový cukr, citronovou kůru, vejce na potření a špetku soli.
Do mísy dejte prosátou mouku, oba cukry a sůl, promíchejte a vytvořte ve středu důlek. Do důlku nalijte mléko a přidejte rozdrobené droždí, promíchejte s částí mouky.
Vytvořte těstíčko podobné lívancovému a to nechte kynout 20 minut. Poté přidejte žloutky, máslo i citronovou kůru a poctivě zadělejte těsto. Chce to zadělávat aspoň 10 minut. Poté přidejte rozinky a mandle a ještě prohněťte. Nechte těsto kynout asi hodinu, poté jej vyklopte na vál a stočte do bochníčku. Ten dejte na plech a nechte kynout asi 90 minut. Mezi tím rozehřejte troubu na 160°C a mazanec potřete vejcem. Nakonec posypte mandlemi a pečte asi 45 minut.