Ten, kdo má sourozence dobře ví, jaké to s ním bylo kdysi náročné. Hádky a soupeření jsou běžný proces, jakým si sourozenci mezi sebou musí projít. Neděste se hned při pomyšlení na to, co vás doma čeká, když momentálně čekáte druhé dítě – stejně to neovlivníte. Uklidnit vás však může fakt a pravda, že jednou se to srovná.
Žárlivost a pocit odstrčení
Prvním podnětem k tomu, že se starší sourozenec začne vzpírat a bránit se je fakt, že momentálně je všechna pozornost věnována tomu mladšímu. Není to ovšem z důvodu, že mladší děti jsou více oblíbené a dává se jim všechna láska. Žárlivost u staršího sourozence procitne v momentě, kdy uvidí více péče a starostlivosti kolem nového dítěte. Vy jako dospělí to berete jako nutnost a povinnost, ovšem vaše dítě vnímá váš postoj jako výběr mezi ním a tím mladším. Pamatujte, že když budete své starší dítě jen napomínat a křičet na něho za všechno co udělal špatně, s jeho pocitem vyrovnání mu tím velmi nepomůžete. Je dost pravděpodobné, že si zlobením bude vynucovat váš zájem a to nesmíte zanedbat!
Tolik hraček a oni se perou o jednu!
Jste rádi za velkou zásobu hraček, kterou mají vaše děti? Tak schválně, teď se přiznejte kolikrát jste si všimli, že se stejně perou jen o jednu z nich. Ve skutečnosti to není o počtu hraček, ale o bitvě mezi tím, kdo má k hračkám hlavní slovo. Někdy je to jen příznak majetnického chování, že si snaží starší sourozenec přivlastnit to, co mu kdysi patřilo a měl to jen pro sebe. Ať se budete snažit sebevíc, neuděláte s tím nic do doby, než z toho vyrostou.
Prozatím je můžete jen napomínat a vysvětlovat to, že si hračky mají dělit a půjčovat – ne brát.
Neděste se toho, že doma máte sourozence – soupeře, protože to nebude trvat věčně. Každý z nich má vlastní hlavu a někdy je těžké jich přinutit, aby spolu vycházeli. Ubezpečujte se ale v tom, že když vyrostou budou za sebe opravdu rádi a poznají skutečnou hodnotu toho, že mají v životě sourozence.