Existuje několik poměrně snadných cest, jak začít s pasivním příjmem. Můžete například investovat své peníze do akcií, komodit nebo realitních fondů. Pokud máte nějakou nemovitost navíc, můžete ji pronajmout, někteří lidé takto pronajímají celé pozemky a vydělávají velké peníze pouze na rentě.
Důležité je načasování, a to hlavně u akcií a komodit. Když jsou ceny dole, je správný čas pro nákup, když jsou naopak nahoře je vhodné je prodat. Takto se dají vydělat pěkné peníze a vy se vlastně nemusíte o nic starat. Dnes totiž existují fondy, do kterých pouze vložíte své prostředky a zkušení makléři s nimi pak obchodují. Pokud se jim daří, vaše peníze se zhodnotí. V případě akcií asi o 4 až 5% ročně. V případě komodit, nejčastěji zlata, to je až 7% ročně. Realitní fondy jsou stále největší jistota, protože nejsou ovlivněny politikou ani děním ve světě. Fungují totiž tak, že pokud do takového fondu investujete, stanete se jedním z vlastníků nemovitosti patřící danému fondu. Většinou to bývají kancelářské budovy, kde firmy podepisují nájmy na více let. A právě tyto nájmy fondu, v tom případě i vám, generují zisk, který se pohybuje kolem 3 až 4% ročně ovšem s vyšší jistotou. Zní to velmi lákavě, ale je nutno říct, že u všech výše zmíněných variant je třeba počítat s určitým rizikem.
Hudebníci jsou dobrým příkladem pasivního přijmu
Je to tak. Pokud nějaký zpěvák, zpěvačka nebo jakýkoliv hudebník vydá album, má z prodeje určité procento. Pokud se stane některá z písniček hitem, začne se hrát v rádiu. To ale dané rádio něco stojí, protože nemá na písničku práva, ta patří logicky autorovi, proto se za vysílání jakékoliv písničky platí koncesionářské poplatky právě autorovi. Takto u nás vydělávají peníze největší hvězdy jako Karel Gott nebo kapela Kryštof a další. Ti všichni už dnes teoreticky nemusí nic dělat a stejně jim pořád chodí nemalé peníze za jejich odvedenou práci. A to si myslím je snem každého z nás.