Pokud jde o plně kojené dítě, s příkrmy se zpravidla začíná od ukončeného šestého měsíce. Jestliže miminko pije umělé mléko, začíná se s příkrmy již po ukončeném čtvrtém měsíci. Tak to doporučuje Světová zdravotnická organizace, nicméně v potaz se někdy berou další záležitosti. Pokud miminko velmi málo přibírá na váze, je kojeno a nechce moc pít, může lékař doporučit zařazovat příkrmy v podobě oběda nebo večeře místo umělého mléka.
Naopak pokud miminko přibírá velice rychle a má výrazně vyšší váhu než by mělo mít, pediatr může doporučit zařadit zeleninové příkrmy dříve, protože se po nich přibírá méně než po výhradním kojení.
Vedle tohoto doporučení existuje přístup, který radí začít i u plně kojených dětí s příkrmy již zhruba od ukončeného čtvrtého měsíce. Nejedná se o plné nahrazení jedné dávky mléka, ale pouze o ochutnávání, kdy dítě dostane třeba tři lžičky různé zeleniny. Nazývá se to také imunologické okénko a podle této teorie se včasným kontaktem, tj. zhruba do sedmého měsíce, dítěte s jednotlivými alergeny eliminují možné pozdější potravinové alergie.
Ve chvíli, kdy se začíná s příkrmy, zpravidla se začíná obědem. Začíná se vždy jedním druhem zeleniny, který se podává tři dny po sobě, aby se vyloučila případná alergie dítěte na danou potravinu. Takto se postupně zkouší různé druhy zeleniny, které se později mohou různě kombinovat a doplňovat vhodnou přílohou, například v podobě rýže nebo těstovin. Někdo doporučuje lepek zkoušet, někdo se mu snaží vyhýbat co nejdéle, záleží na vašem přístupu. Po zhruba dvou, třech týdnech se přidává maso, jeho objem by měl představovat zhruba jednu plnou polévkovou lžíci. Doporučuje se podávat libové maso, ideálně krůtí, telecí, králičí, brzy můžete zařadit i ryby. Ze začátku se příkrm doplní kojením nebo umělým mlékem, cílem je ale dávku mléka plně nahradit zeleninovo-masovým příkrmem.
Když si miminko zvykne na zeleninovo-masové příkrmy, doporučuje se následovat ovocnou svačinkou. Ideální je miminku podávat do jednoho roku věku spíše tuzemské ovoce a nepodávat dráždivé pomeranče nebo kiwi atp. Od ukončeného osmého měsíce můžete podávat na druhou svačinu kvalitní bílý jogurt. Někteří pediatři doporučují zařazení jogurtu i dříve. Ve chvíli, kdy vidíte, že miminku večer nestačí pouze mléko, můžete začít s večeří. Většina rodičů zařazuje mléčnou kaši, ať už instantní nebo domácí. Je diskutabilní, zda je vhodné podávat každodenně mléčnou kaši, podávat k večeři můžete i zeleninové příkrmy a k druhé večeři podat mléko. Nezapomeňte na to, že pokud dítě dostává příkrmy, je čas mu dávat vedle mléka i další tekutiny, ideálně kojeneckou nebo převařenou vodu, případně dětský čaj.
O všem se poraďte se svým pediatrem s ohledem na zdravotní stav vašeho dítěte a jeho fyzický vývoj.